top of page

          Sakrament Bierzmowania wyciska niezniszczalny charakter, znamię, pieczęć duchową, która bardziej upodabnia do Chrystusa. Jako sakrament dojrzałości duchowej daje szczególną siłę do wytrwania w powołaniu chrześcijańskim i apostolskim; nakłada na chrześcijanina obowiązek mężnego wyznawania wiary i troski o zbawienie świata. Bierzmowany wchodzi w osobisty kontakt z Duchem Świętym, który wzmaga i rozwija siedem swoich darów udzielanych już na chrzcie świętym.

  1. Kandydat do bierzmowania powinien być ochrzczony i znajdować się w stanie łaski uświęcającej.

  2. Poszczególnym bierzmowanym towarzyszy świadek, który przygotowuje ich do tego sakramentu, przedstawia biskupowi i pomaga w wiernym wypełnianiu przyrzeczeń chrzcielnych.

  3. Ze względu na związek tego sakramentu ze chrztem wypada, aby świadkami byli rodzice chrzestni, a gdyby było to niemożliwe rodzice naturalni osoby bierzmowanej.

  4. Świadkiem może być także inna osoba, która sama przyjęła wszystkie sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego, jest religijnie praktykująca i prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji jaką mają pełnić.

 

          Warunkiem przyjęcia Sakramentu Bierzmowania jest:

  1. uczestnictwo w spotkaniach przygotowujących

  2. złożenie pisemnej prośby o udzielenie Sakramentu Bierzmowania

  3. udział w katechizacji szkolnej

  4. przedstawienie wyciągu z aktu chrztu

756px-Rom,_Vatikan,_Basilika_St._Peter,_

"Przez sakrament bierzmowania (ochrzczeni)

jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej"

Katechizm Kościoła Katolickiego 1285.

bottom of page